تعمیرات تلویزیون شیراز
تعمیرات تخصصی انواع تلویزیون LED,LCD,PLASMA,FK,OLED

 


در واقع این احتمال وجود دارد که صفحه نمایش تلوزیون‌های LCD، پلاسما، OLED و حتی تلویزیون‌های قدیمی CRT دچار پیکسل سوختگی شود. باید گفت پیکسل‌های نمایشگرهای LCD ،LED و OLED در گذر زمان فرسوده شده و سبب سوختگی نمایشگر می شود. حال سوال اینجاست که: نمایشگر پس از چند سال استفاده دچار سوختگی پیکسل می‌شود؟ و اینکه کدام تکنولوژی از نظر سوختگی صفحه نمایش، وضعیت بهتری دارد

مفهوم پیکسل سوختگی چیست؟

در اینجا منظور از واژه Burn یا سوختن، سوختن نمایشگر در اثر گرمای شدید یا آتش نیست! پیکسل سوختگی یعنی بخش یا بخش‌هایی از نمایشگر رنگ را به اشتباه نمایش دهد. با بروز این مشکل، نمایشگر همچون گذشته محتواها را پخش خواهد کرد؛ با این تفاوت که محتوا در بخش‌های دارای سوختگی، به صورت لکه دیده می شود.
باید گفت سوختگی نمایشگر اصطلاحی است که به دوره نمایشگرهای CRT برمی‌گردد. که در گذر زمان ترکیبات فسفری که روشنایی را موجب می شوند، درخشش خود را از دست داده و در نتیجه نمایشگر تیره و تار می‌شود. در حقیقت پنل‌های LCD چون ساختار متفاوتی که دارند، دیرتر دچار سوختگی می‌شود.

علت پیکسل سوختگی تلویزیون

علت سوختن پیکسل این است که ساب‌پیکسل‌ها از نظر عمر مفید، باهم تفاوت دارند. در واقع در گذر زمان، برخی رنگ‌ها زودتر از دیگری فرسوده می‌شود؛ در نتیجه، رنگ پیکسل به اشتباه نمایش داده می‌شود. اثر سوختگی پیکسل را می‌توان به صورت هاله‌ی تیره یا رنگی در بخش‌هایی از صفحه نمایش و حتی یک پیکسل خاص ببینیم . اگر همه‌ی ساب‌پیکسل‌ها به دلیلی دچار آسیب شوند، پیکسل تیره شده و به راحتی در زمینه‌ی سفید، آن را می‌بینیم.

جلوگیری از سوختگی پیکسل در صفحه نمایش تلویزیون

اگر اصول فنی رعایت شود و استفاده صحیح از تلویزیون، صورت گیرد، صفحه نمایش تلویزیون‌ها دچار سوختگی نمی‌شوند.

 اگرشما  تلویزیون خود را روزانه، به مدت زمان طولانی  مثلا تماشای یک کانال ثابت برای مدت زمان طولانی! آرم ثابت کانال‌ها می‌توانند باعث پیکسل سوختگی شوند.) روشن نگه دارید، به احتمال زیاد با مشکل سوختگی پیکسل مواجه خواهید شد.

 -زمانی از تلویزیون استفاده طولاني مدت داشتید ، هر از گاهي دستگاه را خاموش كنيد.

 -زمان جا به جايي و نصب تلويزيون مراقب باشيد مانيتور دستگاه شما به جايی برخورد نكند.

 -در زمان تماشای تلويزيون اگر زمانی تصوير ثابت شد و بي حركت ماند به هيچ عنوان صفحه نمايش را حركت ندهيد! از وارد كردن كوچكترين ضربه به آن بپرهیزید.

رفع مشکل پیکسل سوختگی تلویزیون LCD و پلاسما

راه‌هایی برای حل مشکل سوختگی پیکسل در تلویزیون‌های LCD و پلاسما وجود دارد. البته امکان رفع پیکسل سوختگی تلویزیون به میزان آسیب دیدگی صفحه تلویزیون بستگی دارد.

 سعی شود که تلویزیون برای مدت طولانی یک تصویر ثابت را پخش نکند. مدت زمان نمایش تصاویر ثابت که منجر به سوختگی پیکسل می‌شود از یک صفحه به صفحه دیگر، از یک برند به برند دیگر، از یک اندازه به اندازه دیگر و حتی از یک پنل به پنل دیگر متفاوت است.

همیشه سعی کنید از نور مناسب استفاده کنید. هیچ گاه نور نمایشگر را در حداکثر میزان آن قرار ندهید. اکثر صفحه‌ها به درستی کالیبره نمی‌شوند. بیشتر مواقع تنظیمات کنتراست و روشنایی روی حداکثر تنظیم می‌گردد. منظور از کنتراست کم، یکنواختی نور در صفحه نمایش است. یعنی فشار کمتر در مناطق حاص صفحه، که به نوبه خود به محافظت در برابر پیکسل سوختگی کمک می‌کند.

استفاده از تصایر سفید و سیاه

زمانی اگر تلویزیون پلاسما یا LCD شما به تازگی دچار پیکسل سوختگی شده است می‌توانید به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت تصاویر سفید ثابت را روشن کنید. استفاده از الگوهای سیاه و سفیدی که به صورت تصادفی تغییر پیدا می‌کنند می‌تواند به حذف تصویر مات از صفحه شما کمک کنند.

استفاده از یک محافظ صفحه نمایش سفید برای رفع پیکسل سوختگی تلویزیون

گزینه دیگر برای تعمیر پیکسل سوخته تلویزیون تنظیم پس زمینه کاملا سفید و استفاده از آن برای چند ساعت است. رنگ ثابت ممکن است باعث سوختن پیکسل شود. پس زمینه رنگی یکنواخت بیشتر از سوختن پیکسل به ماندگاری تصویر کمک می‌کند که ارزش امتحان را دارد. اگر یک تلویزیون با پیکسل‌های سوخته دارید می‌توانید با استفاده از کابل HDMI لپ تاپ را به آن وصل کنید و میز کار خود را توسعه دهید و محافظ صفحه نمایش سفید را به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیرات تلویزیون خود را به ما بسپارید

تعميرات تخصصي انواع تلويزيون، هر کجا و هر وقت به انتخاب شما

جهت عیب یابی و تعمیر تلویزیون در منزل شما تماس بگیرید

شماره تماس : 9202 487 0917