تعمیرات تلویزیون شیراز
تعمیرات تخصصی انواع تلویزیون LED,LCD,PLASMA,FK,OLED

از دلایل و نشانه های سوختن پنل تلویزیون LED چیست؟

در واقع یکی از رایج ترین ایراداتی که در تلویزیون های ال ای دی دیده می شود سوختن پنل است. که می‌توان گفت این ایراد احتمالا به دلایل مختلفی اتفاق می افتد و علائم خاص خود را دارد. پنل ، صفحه نمایش تلویزیون می باشد و این قطعه جزء اصلی ترین و گران قیمت ترین قطعات در تلویزیون به شمار می رود. حال به بررسی مهم ترین دلایل سوختن پنل تلویزیون ال ای دی و بررسی نشانه های سوختن پنل تلوزیون ال ای دی می پردازیم.
حال در صورتی که پنل تلویزیون ال ای دی بسوزد و یا احتمال می دهید که این اتفاق برای دستگاه شما پیش آمده است، ما پیشنهاد می دهیم که این مقاله را مطالعه کنید.

نحوه نمایش رنگ و تصاویر در تلویزیون های LED

برای نور پس زمینه صفحات ( LED ) از کریستال های مایع برای نمایش رنگ ها استفاده می شود. باید گفت امروزه صفحه نمایش های ال ای دی در بازار عرضه می شوند، اما صفحه نمایش های ال ای دی، نوعی از ال سی دی هستند. در این نوع صفحه نمایش ها ( پنل )، نور پس زمینه سفید از طریق بلور های مایع فیلتر می شوند که رنگ های خاصی را در هر پیکسل خارج می کند.

نشانه سوختن پنل تلویزیون ال ای دی چگونه است؟

موقع سوختن پنل در واقع تغییر رنگی ایجاد می شود که در نتیجه عدم تعادل در استفاده از پیکسل است که در واقع در نتیجه ی ثابت ماندن یک تصویر روی صفحه نمایش تلویزیون برای مدتی طولانی اتفاق می افتد. این که زمان سوختن پنل چه مدت زمانی طول می کشد، بستگی دارد به عوامل مختلفی از جمله تنظیمات روشنایی و کنتراست ، اندازه صفحه و تصویر نمایش داده شده و… که در واقع ساعت ها طول می کشد تا تغییر رنگ قابل توجهی بوجود بیاید. که در اصل سوختن پنل تلویزیون ال ای دی یا Screen Burn، به این معناست که لیکویید های داخل پنل خاصیت خود را از دست می دهند و در نتیجه قابلیت نمایش تصویر و رنگ ها دیگر وجود ندارد. که این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد که به آن می پردازیم.

علت سوختن پنل تلویزیون LED چیست؟

۱ ) زمانی که به پنل تی وی ضربه وارد شود .

۲ ) زمانی که بیش از اندازه به پنل دستگاه فشار وارد شود و یا پنل شکسته باشد.

۳ ) زمانی که سن تی وی افزایش پیدا کند.

۴ ) ماندگاری تصویر یا ثابت ماندن تصویر

۵ ) وقتی پیکسل بسوزد.

۶) وقتی پنل دستگاه دچار آبخوردگی شود.

حال هر کدام از موارد را مختصرا توضیح می‌دهیم..

زمانیکه آسیب یا ضربه به پنل دستگاه وارد می شود

وقتی ضربه ای به تلویزیون وارد می شود و یا جسم تیزی با صفحه ی تلویزیون تماس پیدا می کند؛ باعث مشکلاتی در تصویر می شود که در نهایت ممکن است باعث سوختگی و مشکلاتی در پنل شود. که در واقع، این مشکل ممکن است که خطوطی روی تصویر ایجاد کند و یا این که تصویر را تیره نشان دهد و… که تنها راه برای رفع این مشکل فقط تعویض پنل می باشد.
همچنین وارد شدن فشار بیش از اندازه به پنل دستگاه هم باعث شکستگی پنل می شود و هم منجربه سوختن پنل که در نهایت ممکن است هنگام حمل و نقل دستگاه اتفاق افتاده باشد که در واقع تعویض پنل هزینه ی زیادی را در بر دارد. به عبارتی هزینه تعویض پنل حدودا ۸۰ درصد قیمت کل دستگاه می باشد.

درباره بالا بودن سن دستگاه

باید بگوییم با گذشت زمان ممکن است که تصاویر بخوبی دیده نشود که می‌تواند عامل آن خروجی نور به صورت نا برابر باشد . در واقع عامل خرابی بسیاری از مشکلات تلویزیون می تواند بخاطر افزایش دستگاه باشد که این‌ افزایش سن، یکی دیگر از مواردیست که روی سوختن پنل دستگاه تاثیر گذار است.

ماندگاری تصویر یا احتباس و ثابت ماندن تصویر چگونه است؟

در نظر داشته باشید که یکی از با اهمیت ترین علت در سوختن پنل، می‌تواند همین ثابت ماندن تصویر در نقطه یا در کل صفحه باشد. یعنی زمانی که تلویزیون برای مدت زمان زیاد روی یک کانال یا روی یک تصویر همینطور ثابت بماند، ممکن است قسمت هایی که همیشه در تصویر ثابتند، مثل قسمت آرم کانال، یا مثلا یک قسمتی که رنگ تصویر در آن همیشه سیاه است، ممکن است به مرور زمان پیکسل های اون ناحیه بسوزد و در نتیجه پنل تلویزیون آسیب ببیند و به مرور زمان دیگر کاملا پنل می سوزد. که در این حال ممکن است که هنگام روشن بودن همان کانال متوجه ی سوختن آن نشوید .اما زمانی که کانال را عوض می کنید و یا مثلا وقتی در حال تماشای یک فیلم هستید، به نا گاه متوجه می شوید که تصویر در یک نقطه ضعیف و یا بهم ریخته است یا تصویر به صورت روح و شبح است و این به معنای این است که پنل دارد می سوزد و یا دارد شروع به سوختن می کند. یاد آور می شویم که در بیشتر مواقع این تغییر رنگ یا بهم ریختگی رنگ و مشکلات تصویر بصورت موقتی است و بعد از مدت کوتاهی از بین می رود، بنابراین احتباس یا ثابت ماندن تصویر، موقتی می باشد و قبل از آن که به یک مشکل جدی و همیشگی تبدیل شود، متوجه ی آن می شوید. اما حالا اگر برای مدت یا دفعات زیادی این حالت پیش بیاید ممکن است به سوختن کامل پنل منجر شود و در آن زمان دیگر چاره ای جز تعویض پنل نیست.

چگونگی پیکسل سوختگی

درباره پیکسل باید گفت که پیکسل ها در پنل وجود دارند و هر پیکسل وظیفه ی آن ایجاد رنگ هست که پیکسل ها توسط ترانزیستور ها کنترل می شوند. هر پیکسل دارای ۳ عدد ساب می باشد. پیکسل های جداگانه در یک صفحه نمایش ال ای دی هنگام تابش نور خراب می شوند. وقتی که صفحه روی یک تصویر ثابت می ماند ، آن پیکسل ها با شتاب بیشتری نسبت به اطراف خراب می شوند. زمانی که پیکسل خودش از بین رفت، دیگر درست نمی شود و اگر پیکسل بسوزد آن قسمت از تصویر با مشکل مواجه می شود، مثلا ممکن است که به صورت یک نقطه ی سفید یا یک نقطه ی مشکی یا سبز رنگ دیده شود. در نتیجه باید مراقب بود پیکسل ها نسوزند چون باعث خرابی پنل می شوند. که می‌توانید با ما تماس بگیرید و مشگل دستگاهتان را رفع کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیرات تلویزیون خود را به ما بسپارید

تعميرات تخصصي انواع تلويزيون، هر کجا و هر وقت به انتخاب شما

جهت عیب یابی و تعمیر تلویزیون در منزل شما تماس بگیرید

شماره تماس : 9202 487 0917